Długo nie było wiadomo, jak to jest z tymi jajkami. Jeść czy nie jeść? Z majonezem czy bez? Zdrowe czy niekoniecznie? Przekonajmy się, w jakiej postaci jeść jajka, by posłużyły Twojemu zdrowiu i jak poradzić sobie z kalorycznością majonezu.
Dziś możemy stworzyć listę wielu zalet, które posiadają jaja. Wymieńmy kilka:
- witaminy A, D i E, witaminy z grupy B;
- niezbędne dla organizmu człowieka aminokwasy, pozytywnie oddziałujące na skórę, włosy i paznokcie;
- żelazo – przyswajamy je szczególnie dobrze, jedząc jajka na miękko; żółtko w płynnej postaci jest dla zdrowia najkorzystniejsze;
- ksantofil i luteina – neutralizują one wolne rodniki i chronią przed promieniowaniem UV, a także mają dobroczynny wpływ na stan naszych tętnic.
Ile jaj?
Ile więc jaj powinniśmy jeść tygodniowo? Mimo że zawierają sporą ilość cholesterolu, nie będzie grzechem wobec organizmu zjedzenie nawet 10. Dotyczy to szczególnie młodego organizmu. Osoby starsze lub z wysokim poziomem cholesterolu powinny jeść mniej jaj. 2-3 tygodniowo, choć, biorąc pod uwagę specyfikę zbliżającej się Wielkanocy, mogą sobie pozwolić na 3-4. Co ciekawe, poziom cholesterolu po zjedzeniu jaj podnosi się tylko u osób, które przez dłuższy czas unikały tego produktu.
Szczęśliwe kury – szczęśliwi my?
Szukajmy na sklepowych półkach jaj od kur z chowu ekologicznego lub z wolnego wybiegu (oznaczane kodem odpowiednio 0 i 1), zawierają one bowiem mniej hormonów stresu niż te od kur z chowu klatkowego.
Kaloryczne wielkanocne smakołyki
Z jakimi smakami kojarzy nam się wielkanocne śniadanie? Jajka z majonezem! Idealne połączenie, prawda?
W składzie majonezu są… także zalety. Jako dodatek do sałatki lub warzyw (nie więcej niż 1 łyżeczka w ciągu dnia), majonez zapewnia dobrą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczu: A, D, E i K, które odpowiadają za odpowiednią pracę układu sercowo-naczyniowego i hormonalnego oraz wpływają na prawidłowe nawilżenie skóry. Majonez jest jednak także produktem wysokokalorycznym i wysokotłuszczowym. Wraz ze spożyciem 1 łyżeczki tego produktu do naszego organizmu dostarczamy ponad 100 kcal i około 12 g tłuszczu.
Czy – aby nie odmawiać sobie tego smaku – możemy się ratować majonezem light? 1 łyżeczka takiego majonezu posiada 70 kcal i około 8 g tłuszczu. Jednak miejmy na uwadze, że w tego typu produktach obniżona zawartość tłuszczu kompensowana jest zwiększoną zawartością węglowodanów i konserwantów. Obniżona zawartość kalorii i tłuszczu nie zmienia również faktu, iż zjedzenie większej ilości majonezu, nawet w wersji light, jest wciąż bombą kaloryczną.
Poświęć chwilę na zakupach, by przeczytać etykietę produktu, który wybierasz. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie majonezu, w składzie którego znajduje się olej rzepakowy, a etykieta jest krótka i zrozumiała.
Majonez handmade
Pomyślałeś o tym, że możesz też sam zrobić majonez? Wtedy od Ciebie zależy jego skład.
Alternatywy dla majonezu
Majonez jako dodatek nie jest jednak niezastąpiony! Jakie mamy alternatywy? Jogurt naturalny doprawiony ziołami, musztarda zmieszana z serkiem homogenizowanym i jajkiem, sos na bazie oliwy i octu balsamicznego. Równie pysznie, a dużo mniej kalorycznie! A co położyć na wielkanocne jajko, zamiast majonezu? Możemy przecież przyrządzić warzywny lub rybny farsz, który jest zarówno smaczny, jak i zdrowy.