czwartek, 12 grudnia, 2024

Jak gotować fasolkę szparagową, by była pyszna i pełna wartości?

Fasolka szparagowa to idealny dodatek do ziemniaków i kawałka mięsa. Można jednak dodawać ją również do sałatek czy zup lub po prostu zajadać samą, a najlepiej z masłem i bułką tartą. Jak jednak idealnie ugotować fasolkę szparagową, by była pyszna, pełna smaku, ale także naprawdę zdrowa?

Jak gotować fasolkę szparagową? Te akcesoria Ci się przydadzą

Jak przyrządzić fasolkę szparagową do obiadu? To ponoć nie takie trudne, a jednak wiele osób nadal się nad tym zastanawia. Jeśli rzadko robisz fasolkę bądź chcesz upewnić się, że będzie idealna, lepiej zapytać, niż później żałować. Zanim jednak zabierzesz się za samo gotowanie, przygotuj odpowiednie akcesoria.

  • Nóż – niezbędny podczas odkrajania końcówek i pozbywania się łyka. Do tego zadania najlepszy będzie niewielki, ale ostry nożyk.
  • Garnki pojedyncze – niezastąpione akcesorium podczas gotowania fasolki. Duże garnki będą w sam raz na większe ilości, jednak jeśli gotujesz fasolkę tylko dla siebie, możesz zrobić to w niewielkim garnuszku. Sprawdź na przykład garnek ze stali nierdzewnej ze sklepu florina.pl. Jego wygląd, ale przede wszystkim wytrzymałość, z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą.
  • Garnek do gotowania na parze – to akcesorium przyda się wtedy, gdy chcesz naprawdę zdrowo gotować i masz już dosyć tradycyjnych metod. O gotowaniu na parze napiszemy jeszcze poniżej.
  • Sito – na którym można odcedzić i przelać fasolkę zimną wodą, by zahamować proces gotowania.

Masz już wszystko, co niezbędne, pod ręką? Jeśli tak, zabierzmy się za gotowanie!

Jak się gotuje fasolkę szparagową?

Gotowanie fasolki nie jest trudnym zadaniem. Zanim jednak do niego przejdziesz, musisz przygotować warzywa do gotowania. Umyj je dokładnie i wybierz te fasolki, które są ładne. Te uschnięte wyrzuć. Następnie dokładnie obierz fasolkę. To konieczne tylko wtedy, gdy warzywa są już stare. Młode fasolki nie mają twardych łyk, które trzeba usuwać. Spokojnie ugotują się razem z warzywem i będą na tyle miękkie, by można było je zjeść. Jednak w starszych fasolkach musisz je usunąć. Jak to zrobić? Obetnij końcówkę i delikatnie pociągnij. Usuniesz w ten sposób dużą część łyka. Z drugiej strony zrób to samo. W ten sposób oczyścisz całą fasolkę. Następnie pokrój ją na mniejsze kawałki lub zostaw w całości. Wszystko zależy od tego, jak chcesz ją podawać.

Jak gotować fasolkę szparagową żółtą?

Fasolkę należy wrzucić do osolonej, gotującej się już wody. Nie wcześniej – warzywa nie muszą leżeć w zimnej wodzie i czekać, aż ta zacznie się gotować. Ile gotować fasolkę szparagową żółtą? Ta odmiana potrzebuje naprawdę niewiele czasu. Jest gotowa już po 4-10 minutach. Wszystko zależy od tego, czy jest młoda, a także jak chcesz ją ugotować – al dente czy na miękko.

Jak gotować fasolkę szparagową zieloną?

Zasada dotycząca gotowania jest taka sama – fasolkę wrzuca się do osolonej i gotującej się wody. Pamiętaj, że zielona fasolka zwykle jest łykowata, dlatego zadbaj o to, by pozbyć się tych części. Jak długo gotować fasolkę szparagową? Zielona wymaga od nas trochę więcej czasu. Potrzebuje od 10 do 20 minut, w zależności od wieku i efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Ile gotować fasolkę szparagową na parze?

Gotowanie fasolki szparagowej na parze to równie dobry sposób na to, by przygotować idealne, miękkie warzywa w sam raz na obiad. Co więcej – fasolka, która nie leży w wodzie, posiada jeszcze więcej składników mineralnych i witamin niż ta, którą gotujemy w garnkach. Różnica nie jest ogromna, jednak warto mieć ją na uwadze. Gotowanie na parze jest w tej chwili uznawane za najzdrowszą alternatywę i dotyczy to zarówno warzyw, jak i mięsa czy ryby. Jak gotować fasolkę na parze? Bardzo podobnie, co w wodzie. Wszystko zależy od rodzaju fasolki i jej wieku. Może to zająć od 5 do 20 minut – tym dłużej, im starsza jest fasolka. Dlatego najlepiej sprawdzać od czasu do czasu, jak fasolka się gotuje i czy jest już gotowa.

Fasolka szparagowa poleca się na wiele obiadów bądź po prostu do zajadania bez niczego. Jest pyszna, zdrowa i może dodać koloru przeróżnym daniom. Z całą pewnością warto o niej pamiętać – nie tylko w sezonie.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl