czwartek, 6 czerwca, 2024

Zdrowe Jedzenie – zredukuj złe przyzwyczajenia!

Zdrowe odżywanie powinno stanowić jeden z głównych priorytetów każdego z nas. Codzienne dostarczanie odpowiedniej porcji żywieniowych wraz z energią (kcl) oraz wszystkimi niezbędnymi składnikami budulcowymi, składa się na proces złożony, niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zdrowy lifestyle pozwala na długotrwałe działanie, zapobiegające niedoborom żywieniowym, zmniejsza także prawdopodobieństwo osłabienia organizmu, co za tym idzie wystąpienia chorób.

(Nie)bądź fit!

Z biegiem lat nadchodzi taki moment, kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości złego odżywiania. Występują problemy z wątrobą, metabolizmem czy naszą figurą. Najczęstszym lekarstwem po które sięgamy jest DIETA. Niestety najczęściej wybieraną opcją jest ta reklamowana – szybka, przynosząca natychmiastowe efekty, takie jak zrzucenie kilku kilogramów w krótkim czasie. Niestety często owa dieta przynosi krótkotrwałe rezultaty.

Dieta, która w swoim programie wykorzystuje specjalistyczne slogany np. „Light”, czyli produkty reklamowane jako odchudzające, posiadające mniej cukru oraz składników chemicznych jest bardziej szkodliwa od naturalnych produktów.

Kupujemy je z przekonaniem, że są one korzystne dla naszej sylwetki. W toku rozumowania konsumujemy więcej produktów „Fit” niż tych naturalnych, bo uważamy je za zdrowsze i mniej kaloryczne. Producenci wykorzystują fakt podatności ludzi na reklamę, łapiąc w pułapki konsumenckie. Specjalistycznie użyte slogany wprowadzają nas w błąd, a globalnie reklamowane produkty dietetyczne posiadają więcej kalorii i tzw. substancji chemicznych, niż naturalne produkty.

Zdrowe odżywanie = zredukować przyzwyczajenia

Urozmaicając nasz codzienny tryb odżywiania, powinniśmy zacząć od wprowadzenia zamiennych produktów – zamiast smażonych dań na głębokim tłuszczu zastąpić np. olej, oliwą z oliwek. Mięso natomiast zamiast wykorzystać do smażenia, ugotować na parze czy przyrządzić na grilu, które będzie równie smaczne jak to smażone, a o wiele zdrowsze. Codzienne dodatki takie jak pieprz, vegeta czy sól, zastąpmy dostępnymi ziołami oraz przyprawami.

zdrowe jedzenie na parze

Powinniśmy również zrezygnować całkiem z dużej ilości cukru lub zastąpić go miodem, który wzbogaci smak naszego napoju i obniży ilość cukru. Nie bez powodu cukier określany jest „białą śmiercią”. Nasze odżywianie powinno być również bogate w witaminy i minerały – doskonałymi składnikami ich są owoce oraz warzywa, które warto kupować przede wszystkim w okresie letnim. Napoje z powodzeniem można zastąpić produktami izotonicznymi (Powerade, Gotorade, Oshee, 4Move) bądź wodą niegazowaną.

Rzeczywistość…

Jakże przykry jest widok ludzi oblegających sieci restauracji oferujące fast food – szybkie jedzenie. Nie było by nic w nich złego, jeśli jadalibyśmy tam raz na jakiś czas, lecz fundując codziennie nam bądź dzieciom masę kalorii, skazujemy się sami na niepotrzebne problemy.

Analizując swego czasu rachunki za pełnowartościowy obiad ze świeżymi warzywami oraz mięsem z dobrej restauracji zauważyłem, że cena detaliczna jest równa pierwszemu lepszemu zestawowi z największych sieci fast food. Warto! Naprawdę warto poczekać 10 min. dłużej, zapłacić podobną kwotę i zjeść dobre jedzenie, a nie odgrzewane parokrotnie produkty, gdzie tak naprawdę nie wiemy z czego zostały zrobione.

Jeśli bezskutecznie staramy się zrzucić zbędne kilogramy i dieta staje się chwilową zachcianką, to nigdy nie będzie skuteczna. Wbrew pozorom zmiana trybu odżywiania nie jest taka trudna i nie wymaga tak wielu poświęceń. Przede wszystkim musimy stać się rozważnymi konsumentami. Przeglądanie etykiet danego produktu, może mieć duży wpływ na nasze odżywianie.

Największym niebezpieczeństwem nie jest wartość odżywcza produktu, lecz jego skład. Jeśli w produkcie jest mała zawartość dodatkowych składników, takich jak substancje chemiczne np. barwniki i jest on mniej  przetworzony, tym mniejsze szkody wyrządzi w naszym organizmie. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia powinniśmy stać się świadomi swoich błędów.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl