NaParze.pl

Gotowanie na parze

dobry-parowar
Na Parze!

Jaki kupić parowar ?

Gotowanie w parowarze jest jednym z najzdrowszych sposobów gotowania. Bez potrzeby dodawania dodatkowego tłuszczu. Gotowanie na parze delikatnie gotuje jedzenie, ograniczając wilgoć i zatrzymując składniki odżywcze w środku. Gotowanie za pomocą pary jest również niezwykle łatwe. Możesz kupić kosz ze stali nierdzewnej do parowaru, który pasuje do standardowego rondla lub specjalne patelnie do gotowania na parze z dwoma lub trzema poziomami do użycia na płycie grzewczej.

Jeśli jednak regularnie parujesz warzywa  to specjalistyczny parowar jest idealnym gadżetem kuchennym. Elektryczne parowary są jednym z tańszych akcesoriów kuchennych, które można kupić do kuchni.

jaki-parowar

Zwiększ budżet, a otrzymasz zaawansowany model z przydatnymi funkcjami, takimi jak zegar cyfrowy i różne czasy gotowania. Po prostu dodaj jedzenie i wodę do parowaru, ustaw zegar lub wybierz program i zostaw maszynę do wykonania pracy.

Jakie akcesoria do parowaru ?

Większość parowarów ma trzy warstwowe pojemniki z otworami w dnie, przez które przechodzi para. Można je stosować osobno lub w połączeniu, aby zapewnić wystarczającą pojemność do ugotowania całego posiłku dla całej rodziny, a nawet można je zmienić w trakcie gotowania w celu zmiany temperatury.

parowar-do-kuchni

Jednak chociaż należy zachować ostrożność, aby i użyć szmatki lub rękawic kuchennych, aby uniknąć poparzenia parą. Niektóre parowary mają przedziały ze zdejmowanymi podstawami, aby stworzyć wyższy parowy obszar do gotowania większych przedmiotów, takich jak np. całe kurczęta.

Funkcje dobrego parowaru

Dobre parowary mają pojemniki o różnych rozmiarach, które mieszczą się wewnątrz. Dzięki temu są kompaktowe i tym samym łatwe do przechowywania.

Wiele parowarów ma 60 minutowy zegar wybierania, który można włączyć, aby ustawić czas gotowania. Droższe parowary mają cyfrowe zegary i funkcje opóźnionego startu, które pozwalają ustawić je na pracę w wyznaczonym czasie np. później w ciągu dnia.

Więc jaki wybrać parowar?

Zastanów się, czy masz zamiar gotując na parze za jednym zamachem robić obiad dla całej rodziny, czy tylko dla siebie. Przemyśl dobrze to, czy będziesz faktycznie gotować w nim ciasta, czy tylko Ci się tak wydaje… Nie ma sensu zagracać sobie kuchni sprzętem wielkości konia, czy słonia.

To raz a dwa, że tego konia, czy słonia trzeba potem jakoś wyszorować. To dopiero może być problem jeśli kuchnia mała a zlew jeszcze mniejszy! Zmywarka też nie z gumy, wiadomo. I w tym miejscu mogę ponarzekać na problem z myciem swojego obecnego sprzętu, gdzie muszę się trochę pogimnastykować.

wybrać parowar

Wobec tego jeżeli chodzi o mycie plus daję parowarowi piętrowemu. Niestety, nie mogłam w nim gotować ciast, przynajmniej tak dużych i o takich kształtach jakie mi się marzyły. Nie każdy ma jednak taką potrzebę, więc obiektywnie zerkając tu bym dała pół plusa i pół minusa 🙂 Piętrowy zdawał się pomieścić więcej, wobec czego mogłam za jednym zamachem ugotować pełen obiad dla całej rodziny, plusik. Jeśli zaś chciałam przygotować obiad tylko dla siebie, czy ugotować małą porcję, wystarczyło użyć jednego kosza, tym samym zmniejszając jeszcze bardziej gabaryty sprzętu. Kolejny plus! W jednokomorowym bywa tak, że muszę robić to na raty przez co część obiadu potrafi mi w tym czasie ostygnąć,  niestety minus.

Obiad w parowarze

Skoro jesteśmy w temacie obiadów, to warto zwrócić uwagę „ciepłopodtrzymywacz”, czyli keep warm, lub jakoś inaczej zależnie od firmy. Jeśli ktoś jest permanentnym zapominaczem, np. takim jak ja, to tego typu sprawa doskonale sprawdzi się w jego życiu. Polecam! Z wypróbowanych przeze mnie ciepłopodtrzymywaczy, osobiście preferuję jednak taki, który można ręcznie włączyć i wyłączyć, bo prawda jest taka, że czasem gotujemy potrawy, które wymagają konkretnego czasu gotowania i dłuższe trzymanie w parowarze, który podtrzymuje temperaturę, nie będzie wskazane. Warto też zastanowić się nad możliwością uzupełniania wody. Jeśli gotujemy dużo i długo to ta funkcja może okazać się niezbędna. W przeciwnym razie zdejmowanie całej wieży po to, by dolać wodę, jest naprawdę ciężkim wyzwaniem.

 

4 KOMENTARZE

  1. Fajne rady, dziękuję. A czy aktualnie możecie mi polecić jakiś model parowara? Czytam o nich sporo ale zbieram opinie. Rozważam tefal lub philips. Ma ktoś jakieś porady odnośnie modelu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *