czwartek, 29 sierpnia, 2024

Jak radzić sobie z bólami w trakcie ciąży?

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. Niestety czasami pojawiają się różnego rodzaju bóle, których przyszła matka nie chce zwalczać lekami przeciwbólowymi z obawy o zdrowie nienarodzonego dziecka. Co oznaczają konkretny ból w ciąży? Czy są one powodem do zmartwień? Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Czy ból brzucha w ciąży to oznaka najgorszego?

Przeczytaj: https://poprostuzdrowo.pl/bol-brzucha-w-ciazy

Wiele kobiet wpada w panikę, kiedy podczas trwania ciąży pojawia się ból brzucha. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze musi być to oznaka, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

Przede wszystkim w bóle brzucha we wczesnej ciąży mogą być całkiem normalne. Zarodek dopiero zaczyna się rozwijać i musi znaleźć sobie do tego odpowiednie miejsce. Ponadto w tym samym czasie powiększa i rozciąga się macica, która musi być dostosowana do tego, że właśnie w niej będzie rosło dziecko.

W kolejnych etapach ciąży również mogą pojawić się bóle brzucha, szczególnie w dolnej jego części. Spowodowane są one szybkim wzrostem dziecka i pojawiającymi się ruchami. Po pewnym czasie matka potrafi rozróżnić bóle od ruchów dziecka, jednak na początku są one dla niej zwyczajnie nietypowe.

W okresie poprzedzającym sam poród przyszła mama też może odczuwać bóle brzucha, ponieważ dziecko nadal znacząco się rozwija i przygotowuje się do przyjścia na świat.

Największe bóle brzucha oczywiście pojawią się podczas porodu.

Każda matka w ciąży powinna szczególną uwagę zwracać na występujące bóle brzucha. Choć mogą być związane wyłącznie z rozwojem płodu, to czasami mogą sygnalizować, że coś jest nie tak. Istotnym sygnałem powinny być pojawiające się krwawienia i plamienia z dróg rodnych lub bardzo mocna twardość brzucha. W przypadku takich objawów kontakt z lekarzem będzie niezbędny.

Ból gardła w ciąży – jak pozbyć się uciążliwego problemu, tak by nie zaszkodzić dziecku

Ból gardła w ciąży to dodatkowe obciążenia organizmu matki. Niestety nie da się go uniknąć, nawet jeśli kobieta dba o siebie najlepiej, jak potrafi. Niesprzyjająca aura jesienią, czy zimą na pewno nie ułatwi jej zadania. Na szczęście bólu gardła można się pozbyć, dbając przy tym o prawidłowy rozwój dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kontakt lekarzem prowadzącym ciążę, który wdroży odpowiednie leczenie. Jeżeli jednak ból gardła w ciąży nie jest zbyt uciążliwy i nie towarzyszą mu żadne inne objawy, można spróbować domowych środków w walce z problemem.

Złagodzić ból gardła można choćby za pomocą miodu dodanego do gorącej herbaty lub mleka. Tak sporządzony napój nie tylko pomoże pozbyć się bólu, ale również rozgrzeje organizm i ograniczy rozwój innych bakterii i wirusów. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie miodu może narażać przyszłą matkę na cukrzycę ciążową.

Herbatę również można połączyć z sokiem malinowym, który również będzie łagodził objawy bólowe i działał rozgrzewająco.

Od zarania dziejów na ból gardła także w ciąży stosuje się czosnek. Jednak ze względu na jego właściwości (rozrzedzenie krwi, podrażnienie błony śluzowej żołądka) ciężarna nie powinna nadużywać tego naturalnego antybiotyku.

Ostatecznie można skorzystać z naparów zielnych oraz tabletek na ból gardła na bazie ziół. Warto jednak takie działanie skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre zioła lub składniki mogą mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka, lub nawet wywołać poronienie. Trzeba również uważnie przeczytać ulotkę.

Podczas bólu gardła w ciąży nie należy przyjmować leków przeciwbólowych (wyjątek stanowi paracetamol). Ewentualne antybiotyki można zażywać tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ból głowy w ciąży – na niego również można znaleźć sposób

W pierwszych tygodniach ciąży bóle głowy (https://poprostuzdrowo.pl/bol-glowy-w-ciazy) mogą pojawiać się w związku ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Często towarzyszą im wymioty, nudności lub ciągłe zmęczenie.

W następnych etapach ciąży bóle głowy występować powinny raczej sporadycznie. Najczęściej ich przyczyną jest zmęczenie i brak snu, jednak nie zawsze. Kobieta powinna dokładnie obserwować swoje ciało i zauważyć moment, kiedy bóle głowy się nasilają. Jeśli uda jej się określić przyczynę będzie mogła postarać się sama ją wyeliminować.

Niestety na ból głowy w ciąży nie można stosować żadnych leków przeciwbólowych (oprócz paracetamolu) podobnie jak w przypadku bólu gardła.

Dla kobiety w ciąży najważniejszy jest przede wszystkim spokój i brak stresów. Cierpiąc na powtarzające się bóle głowy, powinna przede wszystkim porządnie wypocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Bardzo często odpowiednio długi sen pozwala pozbyć się dolegliwości.

Jeżeli jednak takie działania nie pomogą, to zbawieniem może okazać się ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych.

Nie zaszkodzi także spróbować masażu głowy lub delikatnych okładów w okolicach skroni.

Podczas bólu brzucha, gardła lub głowy w czasie ciąży najważniejsze jest dobro dziecka. Nie mogąc stosować większości leków, kobieta powinna nade wszystko o siebie dbać i dużo odpoczywać. Jeśli domowe sposoby nie powodują, że objawy ustępują, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl