wtorek, 12 marca, 2024

W czym robić przetwory i jak je prawidłowo przechowywać?

W każdym domu znajdą się z pewnością potrzebne naczynia i narzędzia oraz opakowania do utrwalania i przechowywania owoców. Miski do mycia i garnki mogą być emaliowane, byleby z całą emalią, nie obite. Sito do mycia, odsączania, przecierania najlepsze jest perlonowe. Potrzebny jest też płaski, szeroki garnek emaliowany z dość grubym dnem lub szeroka miska emaliowana do gotowania dżemu. Wreszcie słoje z zamknięciem twist-off lub tradycyjne weki, umożliwiające przechowywanie przetworów bez dostępu powietrza, ponieważ są hermetycznie zamknięte.

Bardzo ważne jest dobranie opakowań dostosowanych pojemnością do potrzeb rodziny. Jeżeli jest to rodzina czteroosobowa, to na jeden raz nie potrzeba więcej niż pół litra kompotu, nie warto więc kompotów przygotowywać w większych opakowaniach.

Do najwłaściwszych sposobów przechowywania należy pasteryzacja. Jest to jednak metoda skuteczna tylko przy robieniu przetworów kwaśnych lub zakwaszonych. Z pewnością zależy nam na tym, żeby nasza praca i poczynione wydatki nie poszły na marne – trzeba więc wszystkie przetwory robić bardzo starannie, dobierać zdrowy, czysty surowiec, dbać o absolutną czystość rąk, naczyń i opakowań.

Pasteryzowanie w piekarniku bez możliwości mierzenia temperatury i regulowania dopływu ciepła jest niemożliwe do przeprowadzenia. Pasteryzować należy w temperaturze nie przekraczającej 100 stopni, a taką najłatwiej uzyskać i utrzymać w kąpieli wodnej. Słoiki weki uszczelniane gumką nakładaną na kołnierz przy wyższej ciepłocie nie zamkną się, bo guma zanadto się rozgrzewa, rozciąga, a nawet topi. W nakrywkach słojów z zamknięciem twist warstwa umożliwiająca zassanie i szczelne zamknięcie słoja również nie wytrzymuje temperatury przekraczającej 100 stopni. Ponadto słoje z zamknięciem twist nie mogą być od razu szczelnie, do oporu zamknięte, bo znajdujące się w nich powietrze nie ma ujścia i powoduje wybrzuszenie nakrętek lub pękanie słoików. Nadmiernie wysoka temperatura w piekarniku obniża też wartość odżywczą i wygląd przetworów.

Prawidłowo należy więc:

  • napełnić weki, nałożyć gumki, przykrywki, zaciski sprężynowe, wstawić słoje do wody o podobnej ciepłocie jak ich zawartość, ogrzewać nie dopuszczając do wrzenia przez czas wskazany w przepisie. Wyjąć i możliwie szybko schłodzić. Po zupełnym wystudzeniu zdjąć sprężynki i chwycić słój za samą przykrywkę, która musi mocno trzymać się słoja. Jeżeli się otworzy, należy sprawdzić (lepiej to zrobić wcześniej) czy kołnierz słoja nie jest wyszczerbiony, gumkę – czy jest gładka i jednakowej grubości. Brzeg kołnierza słoja wytrzeć, umyć, jeszcze raz wytrzeć, nałożyć pokrywki i powtórnie pasteryzować
  • napełnione słoje z zamknięciem twist zamknąć pokrywkami nie dociskając ich do całkowitego oporu. Wstawić do pasteryzacji. Podczas wyjmowania słoików dociskać pokrywki. Robić to trzeba przez ochronne rękawice lub ścierkę, bo są bardzo gorące. Pasteryzację przeprowadzić w dużym naczyniu wyłożonym warstwą papieru lub wkładką izolującą słoje od nagrzanego dna garnka. Garnek powinien być nakryty. Woda powinna sięgać do wysokości około 1 cm poniżej zakrętek słoików

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl