Wraz z rozwojem człowieka zmieniała się jego dieta. Według odkryć archeologicznych czasy, kiedy zawitała w niej mąka pszenna, sięgają 10 tysięcy lat wstecz. Proces mielenia mąki pszennej i produkcji świeżego pieczywa udoskonalono jednak dopiero w I w. p. n. e. kiedy pojawiły się młyny wodne. Na młyny w postaci wiatraków trzeba było poczekać aż do XII wieku. Dzisiaj mąka pszenna nadal stanowi jeden z podstawowych składników diety w wielu regionach świata, w tym również w Polsce. Przy czym do wyboru mamy wiele rodzajów mąk pszennych. Jakich dokładnie? I do czego są one stosowane?
Mąka pszenna i jej produkcja
Początkowo mąka pszenna była wyrabiana na kamieniach, poprzez rozcieranie zboża. Z czasem kamienie zostały zastąpione przez ręczne żarna, a w końcu przez żarna napędzane młynami wodnymi, następnie młynami wiatrowymi, a w XVIII i XIX w. parowymi. Dzisiaj proces produkcji mąki jest w pełni zautomatyzowany, a sama mąka jest produkowana na skalę przemysłową. Co ważne, do wyboru mamy wiele typów mąki pszennej. Jakich dokładnie i czym się one od siebie różnią?
Mąka pszenna jej rodzaje i typy
W klasyfikacji rodzaju mąka pszenna zaliczana jest do mąk chlebowych, które służą przede wszystkim do wypieku chleba. Oczywiście na tym jej zastosowanie się nie kończy, o czym jeszcze wspomnimy. Oprócz rodzaju elementem klasyfikacji mąki pszennej jest również jej typ. W tym przypadku chodzi o zawartość substancji mineralnych w mące pszennej. Im wyższy jest typ mąki pszennej, tym więcej zawiera w sobie tzw. popiołu. Poszczególne typy mąk mają swoją nazwę i przykładowo:
- mąka pszenna tortowa to mąka typu 450;
- mąka pszenna luksusowa to mąka typu 550;
- mąka graham to mąka pszenna typu 1850;
- mąka razowa to mąka pszenna typu 2000.
Przy czym typy mąki pszennej mogą mieć odmienne oznaczenie w różnych krajach.
Do czego mąka pszenna?
Mąka pszenna należy do jednych z najbardziej uniwersalnych mąk. Z powodzeniem można ją stosować zarówno do wypieku chleba czy różnego rodzaju ciast, pizzy oraz tart, jak i do wyrobu klusek, makaronów, pierogów itd. Mąka pszenna jest używana także do zagęszczania zup, zasmażek i sosów. Jest ona również ważnym składnikiem placków, naleśników i omletów.
Tym samym mąka pszenna jest jednym z kluczowych produktów w naszej diecie. I pomimo obecności wielu innych rodzajów mąk, takich jak chociażby mąki kukurydziane, kokosowe czy gryczane, nadal nie ma produktu, który mógłby ją w pełni zastąpić. Największą zaletą mąki pszennej jest bowiem jej elastyczność przy wyrabianiu ciasta i łączeniu się z innymi produktami oraz jej właściwości odżywcze. Niestety równocześnie zawiera ona w sobie dużo glutenu i wszyscy, którzy cierpią na jego nietolerancję, są zmuszeni do szukania alternatyw dla mąki pszennej.