piątek, 7 czerwca, 2024

Gdzie można się napić włoskiej kawy w Kętach?

Kęty to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość w województwie małopolskim. Jej uliczki i kolorowe kamienice przypominają miejscami słoneczną Italię. Wrażenie to pogłębia zapach aromatycznej kawy, dobywający się z włoskiej kawiarni…

Kęty – przyciągają klimatem

Rzadko zdarza się, że cały układ urbanistyczny miasta wpisany jest do rejestru zabytków. A tak właśnie jest w Kętach, którego wyjątkowy klimat tworzy średniowieczny Rynek, układ ulic i otaczające Rynek XIX-wieczne kamienice. To niewielkie miasteczko w dolinie rzeki Soły przyciąga swoim urokiem, przypominającym miejscami klimat włoskich uliczek.

Przechadzając się po zabytkowym Rynku, możemy zwiedzić Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, mieszczące się w zabytkowej kamienicy mieszczańskiej, pochodzącej z przełomu XVIII i XIX w. W tym regionalnym muzeum znajduje się ponad 4400 eksponatów z Kęt i okolic.

boun giorno bar caffe kety 2

Z każdego rogu kwadratowego Rynku rozchodzą się uliczki. Jedną z nich jest ul. Adama Mickiewicza. To właśnie przy niej znajdziemy niedawno powstałą kawiarnię włoską Bar Caffe Buon Giorno, która przyciąga aromatem pysznej kawy oraz włoskimi wypiekami i przekąskami.

Włochy zaklęte w filiżance kawy

Choć krzewy lub drzewa kawowca nie rosną we Włoszech, lecz w środkowej Afryce, w środkowej Ameryce lub Indonezji, to właśnie o włoskiej kawie mówi się, jako tej najlepszej na świecie. Sedno tkwi bowiem w sposobie wypalania zielonych ziaren kawowca. Popularna włoska kawa charakteryzuje się mocnym lub bardzo mocnym wypaleniem. Ziarenka jej są w związku z tym ciemno brązowe, a na ich powierzchni zauważalne są tłuste, naturalne krople. Przy prawidłowym wypaleniu, kawa będzie miała orzechowo-czekoladowy posmak, jednak błąd podczas tego procesu skutkuje posmakiem spalenizny.

boun giorno bar caffe kety 3

Prawidłowo wypalona kawa jest następnie mielona i parzona w ekspresach do kawy. Urządzenie to wynalazł i opatentował w 1884 roku we Włoszech turecki inżynier, Angelo Moriondo. Kolejne, udoskonalone ekspresy do kawy produkowano również w Italii, stąd powszechne przekonanie o przewadze kawy włoskiej. Jej walory smakowe możemy sprawdzić m.in. w Bar Caffe Buon Giorno w Kętach, a na stronie barcaffe.pl można zamówić renomowane ekspresy do kawy, w tym również profesjonalne ekspresy dla gastronomii marek La Cimbali i Casadio.

To właśnie doznania smakowe wysokiej jakości świeżo palonej kawy są jednym z największych atutów Baru Caffe Buon Giorno. Możemy w nim również skosztować wyciskanego soku czy słodkich i słonych przekąsek.

boun giorno bar caffe kety 4

Aromat prawdziwej, włoskiej kawy podkreśla wystrój lokalu inspirowany słoneczną Italią. Stoliki ustawione są w starożytnych włoskich zaułkach, pełnych słońca i roślin.

– U nas nie tylko napijesz się pysznej, świeżo palonej kawy, ale też zrelaksujesz się w wygodnym fotelu z widokiem na Italię – zapraszają właściciele kawiarni.

Bar Caffe Buon Giorno, mieszczący się w Kętach przy ulicy Mickiewicza 80, jest jednocześnie pierwszą w Polsce Klubokawiarnią, pod patronatem Klubu 555 Fryderyka Karzełka, skupiającego ludzi zainteresowanych rozwojem osobistym. W każdy piątek kawiarnia otwierana jest o godz. 5.55, a goście mogą obejrzeć transmisję live prowadzoną właśnie przez Fryderyka Karzełka.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl