piątek, 7 czerwca, 2024

Rodzaje parowarów – czym się różnią?

Zdrowe odżywanie jest już nie tylko modnym zainteresowaniem ale coraz częściej standardem w większości domów. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na zachowanie dobrej formy a także pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Ważne jest jednak nie tylko to co jemy ale także to w jaki sposób przygotowywane są posiłki.

Coraz częściej oprócz tradycyjnego gotowania i pieczenia wiele osób swój wybór stawia na przygotowywanie dań w parowarach. Dzięki gotowaniu na parze potrawy nie tracą swoich cennych właściwości, witaminy i składniki odżywcze nie wypłukują się a warzywa zachowują swój kolor oraz sprężystość. Poniżej lista najciekawszych parowarów w ostatnim czasie.

1. Parowar bambusowy

Nowością w ostatnich czasach stało się gotowanie w parowarze bambusowym. Parowar bambusowy to koszyk wykonany z naturalnego bambusa, dzięki czemu przygotowane potrawy są w stu procentach zdrowe a przede wszystkim smaczne. Parowar bambusowy składa się najczęściej z kilku sitek do gotowania które układa się jedno na drugim oraz przykrywki.

parowar z bambusa sklep

Naczynie bambusowe sprawdzi się doskonale do przygotowywania orientalnych potraw a także do gotowania ryb, mięs oraz warzyw. Składniki należy ułożyć w środku bambusowego koszyczka, w przypadku tłustych potraw koszyczek warto wyłożyć pergaminem, papierem do pieczenia lub liśćmi bambusa. Podczas gotowania należy pamiętać, że sitka nie mogą mieć jakiegokolwiek kontaktu z wodą.

Do podstawowych zalet z korzystania z parowarów bambusowych zaliczyć należy:

  • zdrowo oraz smacznie wyglądające posiłki
  • podczas gotowania woda zostaje pochłaniana przez bambus dzięki czemu przygotowana potrawa nie będzie mokra od skraplającej się na niej wody
  • bambus jest materiałem ekologicznym który nie wydziela szkodliwych substancji dla zdrowia
  • parowar jest nie tylko efektowny ale i tani.

2. Parowar szklany

Szklane parowary wybierane są przede wszystkim przez osoby którym zależy na ekologicznym oraz zdrowym odżywianiu. Większość dostępnych naczyń do gotowania na parze wykonana jest w 95 % z plastiku, co może powodować przenikanie szkodliwych substancji do potraw podczas gotowania.

parowar szklany opinie

Parowar szklany jest doskonałą alternatywą dla standardowych parowarów plastikowych. Składa się on najczęściej z głównego garnka przeznaczonego do podgrzewania pozostałych elementów zestawu – sitek. Dodatkowo można w nim przygotowywać różnego rodzaju zupy. Na sitkach można ułożyć zarówno ryby, warzywa jak i mięso, zapach potraw nie będzie przez siebie przenikał.

Parowary wykonane ze szkła zapewniają doskonałą cyrkulację ciepła wewnątrz, jednocześnie izolując od siebie poszczególne składniki a także ich zapachy. Dodatkową zaletą używania tego typu parowaru jest możliwość kontrolowania w każdej chwili etapów przygotowywania posiłków bez konieczności podnoszenia pokrywy.

3. Mały parowar

Wiele osób posiadających w swoich mieszkaniach małą kuchnię lub aneks kuchenny stara się ograniczyć ilość posiadanego sprzętu kuchennego. Warto pamiętać, że mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji ze zdrowego gotowania. Coraz częściej dostępne są małe parowary które nie tylko nie zajmują wiele miejsca ale także bardzo łatwo jest je przechowywać.

Mały parowar pozwoli na jednoczesne przygotowanie dwudaniowego obiadu nawet dla kilku osób. Sprawdzi się też doskonale w przypadku singli oraz par, bowiem większość z parowarów ma możliwość swobodnego wyboru ilości poziomów w których chcemy gotować jednocześnie. Pozostałe elementy można spokojnie przechowywać w kuchennych szafkach.

4. Parowar dla dzieci

Osoby którym zależy na zdrowym, szybkim oraz smacznym przygotowywaniu posiłków dla dzieci powinny zwrócić uwagę na funkcjonalne parowary dla dzieci. Parowar dla dzieci ułatwia przyrządzenie zdrowych dań nawet dla niemowląt. Większość tego typu urządzeń posiada dodatkową funkcję blendowania ugotowanych składników w małym pojemniku. Parowary do gotowania dla dzieci są także proste w obsłudze oraz łatwe do umycia – pozwala to zaoszczędzić rodzicom czas nie tylko na przygotowywaniu posiłków ale także na sprzątaniu.

parowar dla dziecka

Naczynie do gotowania na parze dla dzieci pozwala przygotować posiłki dowolnej wielkości bez marnowania składników a jednocześnie daje szansę na wzorowe dbanie o rozwój i zdrowie dziecka dzięki wprowadzeniu zdrowej oraz zbilansowanej diety.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl