Najlepszy ryż do sushi to ten, który ma okrągłe ziarna i odznacza się wysoką kleistością. Taka cecha ryżu zapewnia, że łatwiej będzie tworzyć różne odmiany sushi.
Sushi czyli kwaśny ryż
Sushi to popularne danie wywodzące się z Japonii. Samo słowo sushi oznacza „ryż kwaśny jak ocet”. W tradycyjnym przepisie do ryżu na sushi dodaje się ocet ryżowy, jednak uzyskuje się raczej delikatną kwaśność. Do takiej podstawy dania dodaje się: ryby, owoce morza, warzywa, grzyby, a także tofu i wodorosty nori. W zachodniej kulturze sushi kojarzy się głównie z pikantnym smakiem wasabi z dodatkiem słonego sosu sojowego, a nie ze smakiem kwaśnym.
Rodzaje sushi
Najczęściej sushi spotyka się w wersji maki. To rolada z warstwy ugotowanego ryżu do sushi, z dodatkiem warzyw, ryby i pikli, zawinięta w uprażony glon nori. Maki podaje się pocięte na grube plastry. Nigiri – sushi to ugotowany ryż obłożony warzywami lub owocami morza i przewiązany paskiem nori. Chirasi to ugotowany ryż do sushi zmieszany z ugotowanymi warzywami i ugotowaną lub surową rybą czy innymi owocami morza, przyprawiony octem ryżowym i podawany w formie sałatki. Inari – sushi to smażone w głębokim tłuszczu tofu z ryżem przyprawionym octem ryżowym.
Rodzaje ryżu
Ryż naturalny można podzielić na 3 gatunki. Ryż okrągłoziarnisty – najmniejszy spośród innych rodzajów, naturalnie słodki i zachowujący twardszą konsystencję po ugotowaniu. Ryż średnioziarnisty jest trochę większy, a po ugotowaniu bardziej miękki i nieco wodnisty. Ryz długoziarnisty jest po ugotowaniu sypki i puszysty. Kształt ziaren dobrego ryżu do sushi powinien być okrągły, o krótkich ziarnach. Tylko taki ryż gwarantuje sukces przy formowaniu różnych kształtów.
Jaki powinien być dobry ryż do sushi?
Do sporządzania różnych rodzajów sushi potrzebny jest ryż o specjalnych, kleistych właściwościach – ryż perłowy. Dobry ryż do sushi podczas gotowania staje się puszysty i zwiększa swoją objętość. Kleista konsystencja takiego ryżu ułatwia formowanie rolady maki czy kulek nigiri. Ryż do sushi powinien mieć opis takiego zastosowania na opakowaniu. Oczywiście można go również użyć do przygotowania innych dań obiadowych czy sałatek, przestrzegając sposobu gotowania proponowanego przez producenta.
Jak dobrze ugotować ryż do sushi?
Ryż należy dokładnie wypłukać w misce, kilkukrotnie zmieniając wodę do momentu gdy odlewana woda będzie przejrzysta. Opłukany ryż przełożyć do garnka z grubym dnem i zalać zimną wodą o objętości dwukrotnie większej od ilości ryżu. Zagotować bez przykrycia, posolić, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem. Czas gotowania konkretnej odmiany ryżu do sushi jest podany na opakowaniu. W trakcie gotowania nie podnosić pokrywki, nie mieszać, można pomieszać już po ugotowaniu. Ryż do sushi stosuje się po ostygnięciu.
Ryż do sushi – doskonały do risotto i sałatek
Ryż do sushi jest także doskonały do przyrządzania risotto. To danie wymaga odpowiedniego gatunku ryżu – odmiany Arborio, który ma wysoką zawartość skrobi. Ryż do sushi także ma taką cechę, jest kleisty, o krótkich, okrągłych ziarnach i risotto z jego udziałem uda się doskonale. Z ryżem do sushi można przygotowywać różne sałatki z dodatkami z warzyw, grzybów, owoców morza, wodorostów i uprażonych nasion.
Ryż do sushi jako ryż do congee
Ten rodzaj ryżu może także posłużyć do przygotowania congee – długo gotowanego kleiku ryżowego. W tradycyjnym przygotowaniu takiego dania w krajach azjatyckich używa się 5 razy więcej wody niż ryżu i gotuje powoli do miękkości, ze szczyptą soli. Jako danie śniadaniowe w Chinach czy Japonii podaje się je z rodzynkami lub innymi suszonymi owocami. Taka forma ugotowanego ryżu jest uważana za doskonały posiłek dla ludzi potrzebujących szybkiej dostawy energii.
Dobre eko produkty do sushi znajdziecie na: