sobota, 8 czerwca, 2024

Czy płyta indukcyjna jest zdrowa?

Gotowanie na płycie indukcyjnej staje się coraz bardziej popularne. Jest to o wiele bardziej bezpieczna i szybsza forma przygotowywania posiłków niż w przypadku urządzeń gazowych czy ceramicznych. Jeśli zastanawiasz się, czy jest ona bezpieczna dla Twojego zdrowia, to przeczytaj nasz artykuł.

Jak działa płyta indukcyjna?

To, co wyróżnia płytę indukcyjną spośród innych urządzeń, to zupełnie odmienny sposób działania. W sprzętach gazowych lub ceramicznych wykorzystywany jest palnik albo grzałka, które podgrzewają naczynia. Trochę inaczej jest w przypadku płyt indukcyjnych. Tutaj nagrzewanie zachodzi dzięki wykorzystaniu magnesów o dużej mocy. One tworzą pole magnetyczne, które, przy wykorzystaniu ferromagnetycznego dna garnka, umożliwia nagrzanie. Z tego powodu, na płycie indukcyjnej nie można wykorzystywać zwykłych naczyń. Muszą to być takie, które mają specjalne oznaczenie, tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że zadziałają na urządzeniu indukcyjnym.

Czy gotowanie na indukcji jest szkodliwe?

W związku z tym, że w tego typu urządzeniach wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne rodzi się pytanie, czy korzystanie z takiego sprzętu jest w pełni bezpieczne. Oczywiste jest to, że nadmierne narażanie ciała na działanie fal elektromagnetycznych może negatywnie wpływać na zdrowie. Jednak bardzo trudno jest tego uniknąć, ponieważ większość urządzeń elektrycznych, np. smartfon, telewizor czy komputer wytwarzają takie fale. Jednak ich ilość nie jest aż tak bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Podobnie jest w przypadku płyt indukcyjnych. Pole elektromagnetyczne jest wytwarzane, jednak skupia się ono w obrębie garnka, dzięki czemu nie przedostaje się na inne osoby. Zgodnie z tym, co mówią naukowcy, żeby tego typu fale miały widoczny negatywny wpływ na zdrowie, to organizm musiałby być narażony na ich działanie po przynajmniej 8 godzin dziennie przez kilka lat. W warunkach domowych jest to raczej niemożliwe, dlatego bez obaw możesz kupić płytę indukcyjną. Jeśli nie masz na nią pieniędzy, to możesz je zdobyć, jeśli skorzystasz ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest szybki kredyt.

Jest jednak jedno zastrzeżenie od tego, że płyty indukcyjne nie są szkodliwe dla zdrowia. Osoby, które mają wszczepiony rozrusznik lub aparat słuchowy, powinny wcześniej się dowiedzieć, czy działanie tego typu urządzeń nie będzie zakłócone przez pole magnetyczne. Pamiętaj również o tym, żeby w pobliżu włączonej płyty nie zostawiać karty kredytowej. Fale elektromagnetyczne mogą powodować rozmagnesowanie, przez co karta przestanie działać.

Jak widzisz, nie należy się bać płyty indukcyjnej. Jej działanie nie powinno negatywnie wpływać na Twój stan zdrowia. Żeby odczuć jej skutki działania, musiałbyś przy niej spędzać tyle czasu ile spędza się z reguły w pracy. Płyta indukcyjna jest bezpieczna w użytkowaniu, warto ją kupić, szczególnie jeśli w domu mieszkają dzieci. to zasługa tego, że nagrzewa bezpośrednio garnek, a nie pole. Nie musisz się więc obawiać poparzeń.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl