środa, 3 kwietnia, 2024

Opakowania dla gastronomii – czym kierować się przy ich zakupie?

Do pakowania produktów spożywczych można wykorzystać wiele typów opakowań. Czym kierować się przy ich zakupie?

Branża gastronomiczna wykorzystuje różne rodzaje opakowań w celu zabezpieczania produktów na czas dostawy do klientów. Dodatkowo opakowania gastronomiczne znajdują zastosowanie podczas wielu eventów, podczas których sprzedawane czy wydawane są posiłki.

W sprzedaży można znaleźć różne opakowania dla gastronomii. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Przeznaczenie opakowania

Głównym czynnikiem, jaki wpływa na wybór opakowania gastronomicznego, jest jego przeznaczenie.

Tego typu opakowania mogą być używane w wielu celach, na przykład do nalewania gorących napojów jak kawa i herbata, także do napojów zimnych jak piwo. Podobnie jest w przypadku jedzenia, dlatego też inne opakowania gastronomiczne wykorzystywane są do wydawania obiadów, a inne do pakowania produktów chłodzonych, na przykład surówek na wagę.

Zatem pierwszym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, gdy kupuje się opakowania, jest ich przeznaczenie. Dobra hurtownia opakowań gastronomicznych może obecnie zaoferować swoim klientom wiele typów opakowań, dlatego można dopasować je do konkretnego zastosowania indywidualnie.

Materiał do produkcji opakowania

Kolejnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, gdy wybiera się opakowania jednorazowe dla gastronomii, jest rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć jednorazowe opakowania wykonane z wielu typów materiałów, na przykład mogą być to:

  • styropian
  • plastik
  • papier

Gdy celem jest jak najdłuższe zachowanie ciepłoty posiłków, stosuje się opakowania gastronomiczne wyprodukowane ze styropianu. Są one dostępne w różnych wielkościach i mogą być wyposażone w dodatkowe podziały na konkretne składniki dania.

Styropian oraz plastik charakteryzują się odpornością na wilgoć i na tłuszcze, dlatego mogą być one używane do produktów jak napoje, obiady, surówki i inne. Są one jednak mało przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie zawsze nadają się one do recyklingu.

Trzeci typ to opakowania dla gastronomii, które wykonane są z papieru. Najczęściej wykonuje się z niego różnego rodzaju pudełka oraz tacki i talerzyki. Są bardziej przyjazne dla natury, ale są one także podatne na działanie tłuszczów i wilgoci. Aby wydłużyć ich trwałość, są one dodatkowo wykańczane za pomocą powlekania.

Ochrona środowiska

Warto wskazać, że obecnie w sprzedaży można znaleźć ekologiczne opakowania dla gastronomii. Tego typu materiały charakteryzują się mniejszym wpływem na środowisko naturalne, ponieważ są łatwe w przetwarzaniu lub nadają się do kompostowana – są biodegradowalne.

Wybór takich opakowań gastronomicznych związany jest z szeregiem korzyści – mogą one nie tylko zadbać o środowisko naturalne, lecz też dodatkowo wpływają one pozytywnie na wizerunek firmy, która może być postrzegana jako bardziej proekologiczna.

Ekologiczne opakowania przeznaczone dla branży gastronomicznej oferuje między innymi hurtownia opakowań gastronomicznych Ekspert Południe, która zapewnia dostęp do szerokiej gamy materiałów opakowaniowych.

Wymiary opakowania

Wybierając opakowania dla gastronomii, należy także uwzględnić ich wymiary. Są one związane z rodzajem produktów, jakie mają być w nich przechowywane.

Producenci opakowań gastronomicznych mogą zaoferować je w wielu wariantach wymiarowych, co pozwala na dopasowanie konkretnego opakowania do jego przeznaczenia.

Cena i minimalne zamówienie

Wybierając opakowania gastronomiczne, warto także uwzględnić kwestię jak cena oraz minimalne zamówienie, jakie należy złożyć.

Obecnie bardzo często wybieranym miejscem zakupu jest hurtownia opakowań gastronomicznych online, dlatego można wtedy łatwo zapoznać się z dostępnymi produktami oraz ich cenami.

Personalizacja

Warto także wskazać, że opakowania gastronomiczne mogą być poddane procesowi personalizacji. Oznacza to, że mogą być umieszczone na nich indywidualne nadruki, na przykład logo firmy na opakowanych na napoje czy kartonikach.

Żeby złożyć zamówienie na opakowania z nadrukiem, należy dostarczyć projekt graficzny, jakie ma być wykonany na materiałach.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl