poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Czy nocne podjadanie powoduje tycie?

Zaczniemy od: Co to znaczy „ Zrównoważona dieta”?
Jest to jedzenie posiłków w odpowiednich proporcjach: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, minerałów, błonnika i płynów w odpowiednich odstępach czasu przez cały dzień.

Dla wielu jednak ludzi z momentem zachodu słońca, słabnie też ich silna wola. W późnych godzinach popołudniowych, jak również i w nocy zaczyna się proces sięgania do lodówki.

Wiele słyszało się na temat szkodliwości jedzenia w nocy. Dotyczy to przybierania na wadze. Jednak nie ma żadnych przekonywujących dowodów na to, że podjadanie w nocy powoduje tycie.
Wg ostatnich badań i obserwacji, tycie powoduje nadwyżka spożywanej ilości kalorii w ciągu doby niezależnie od pory spożywanych posiłków. Inaczej. Jeśli zjesz więcej niż potrzebujesz, organizm odłoży nadwyżkę w postaci tłuszczu niezależnie od tego czy jesz w dzień czy w nocy.
Ograniczenie lub zrezygnowanie z podjadania przekąsek wieczorem i w nocy prowadzi do schudnięcia z powodu zmniejszenia bilansu kalorycznego w ciągu dnia (czytaj doby).

Dlaczego zatem tyjemy?

1. Brak czasu na zjedzenie śniadania. Częste jego pomijanie doprowadza do zaspokojenia głodu produktami podręcznymi, często są to słodkie lub słone przekąski.
2. Brak czasu na spożywanie odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia. Spada wtedy poziom cukru we krwi i następuje wzrost podjadania w nocy. Nikt wtedy nie liczy zjadanych kalorii, a i o spalanie jest trudniej.
3. Jedzenie obiadu późnym popołudniem, po powrocie z pracy
4. Podjadanie przekąsek po obiedzie
5. Jedzenie – jako pokonanie nudy, czy ucieczka od stresów.
6. Jako, że dostęp do śmieciowego jedzenia jest powszechny, jemy bezmyślnie podczas oglądania telewizji czy przy komputerze Przy takim trybie życia mało kto patrzy na wartość swojego jedzenia i liczy ilość spożywanych kalorii, a to sumuje się szczególnie wtedy, gdy dodamy podjadanie w nocy.

Jak zapobiegać podjadaniu w nocy?

1. Zaplanuj posiłki w dzień
2. Zaplanuj przekąski w dzień

Może wydawać się dziwnym, ale jednym z najlepszych i skutecznych rozwiązań do kontroli apetytu po zmroku jest jeść przynajmniej 5 posiłków w dzień w możliwie regularnych odstępach czasu, ponieważ najczęstszą przyczyną wieczornego i nocnego podjadania jest brak regularnego spożywania posiłków w ciągu dnia.

ŚNIADANIE I OBIAD:

Zielony szejk zawsze jako dodatek

Posiłki powinny dostarczać dużo białka, zdrowych węglowodanów , takich jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, aby utrzymać poziom cukru we krwi. Zielony szejk z ulubionymi owocami to dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Jeśli nie chcesz zielonego szejka, zjedz miseczkę płatków owsianych z niskotłuszczowym jogurtem i owocami.

LUNCH
Możesz zjeść również zielony szejk w ciągu dnia jako lunch. Taki szybki posiłek sprawi, że nie będziesz zbyt głodny zanim przygotujesz lub zjesz posiłek tradycyjny. Jeśli masz jednak czas przygotować, to zjedz sałatkę z rybą lub grillowanym kurczakiem i owoce na deser.

PODWIECZOREK
Kiedy energia po południu zaczyna spadać, bardzo dobrą metodą na szybki jej wzrost jest „drugi obiad” – pomiędzy lunch i kolację. Może być to zielony szejk, batoniki energetyczne, batoniki proteinowe lub kanapka pełnoziarnista, niektóre orzechy sojowe lub danie z serem białym i owocami.

Stawiając bardziej odżywczy nacisk na swoje dzienne posiłki i przekąski, prawdopodobnie nie będziesz głodny w nocy, chęć nocnego podjadania będzie mniejsza, a co za tym idzie zmniejszy się również waga.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz więcej na parze:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na Parze.pl