Zwykle śliwki wędzone traktowane są jako zdrową przekąskę zastępującą przetworzone słodycze. Stanowią one także idealny dodatek do wielu potraw, np. tych z mięsem. Oprócz walorów smakowych warto wyróżnić ją również za właściwości zdrowotne. Dlaczego warto więc sięgać po tego typu smakołyk?
Śliwki wędzone – proces suszenia i wędzenia
Wędzenie śliwek gwarantuje prawidłowe i bezpieczne magazynowanie owoców i ich konserwację. To najczęściej wykorzystywana metoda przechowywania owoców. Początki wędzenia śliwek sięgają okolic Morza Kaspijskiego, który współcześnie został powszechnie rozpropagowany. Obecnie śliwki wędzone hodowane są w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Kalifornii. Wynika to z panującego tam klimatu, gwarantującego smakowite i duże owoce. W naszym kraju śliwki spożywane są najczęściej w dwóch formach. Pierwsza w postaci słodyczy, będących oblanych czekoladą. Druga bardzo często występująca w trakcie świąt Bożego Narodzenia w kompocie z suszu, spożywanego na Wigilię, do którego dodawane są śliwki suszone.
Właściwości zdrowotne
Śliwki suszone zapewniają wiele substancji odżywczych takich jak witamina C, witamina B6, witamina A, witamina E, witamina K, tiamina, niacyna, ryboflawiny oraz kwas foliowy. Są źródłem różnych minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez czy potas. Śliwki są zalecane na zaparcia podobnie jak pieprz. Często tą poradę można usłyszeć od internistów. Wynika to z bogatej zawartości błonnika oraz obecności sorbitolu i pektyn, prawidłowo oddziałujące na regulację wypróżnień. Warto zachować umiar w spożywaniu śliwek, gdyż ich nadmiar skutkuje wzdęciami i biegunką.
Chcesz schudnąć? – jedz śliwki
Śliwki są zalecane także osobom, które chciałyby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Podobnie jest z osobami posiadającymi zbyt wysoki poziom cholesterolu, ponieważ błonnik w nich zawarty zwiększa wydzielanie żółci, co redukuje poziom „złego cholesterolu”. Mimo, iż w trakcie suszenia nabywają dużo więcej kalorii w porównaniu do surowych owoców to śmiało można je spożywać na diecie redukującej masę. Śliwki wpłyną na poprawę własnej przemiany materii oraz poziomu cukru we krwi. Ponadto są one niezwykle sycące, więc poziom sytości po ich zjedzeniu utrzymuje się na bardzo długo.
Kaloryczność śliwek wędzonych
Jak już wspomniano śliwki wędzone posiadają znacznie więcej kalorii w porównaniu do surowych owoców. W 100g produktu występuje aż 240 kalorii, gdzie w takiej samej gramaturze śliwek surowych znajduje się zaledwie 46 kcal. Jedna suszona śliwka liczy około 20 kcal, więc trzy takie sztuki stanowią jedną z pozostałych zalecanych dawek owoców i warzyw w ciągu dnia.
Przechowywanie śliwek wędzonych
Śliwki wędzone powinny być przechowywane w hermetycznie zamykanym pojemniku. Dobrą alternatywą będzie również szczelny słoik. Chodzi o to, by dostęp do wilgoci był jak najmniejszy, ponieważ jej obecność wpływa na procesy gnicia i pleśnienia. By jak najbardziej zminimalizować kontakt z powietrzem najlepiej owoce dzielić na małe porcje. Temperatura optymalna wynosi 15 stopni Celsjusza, a czas ich przechowywania od 12 do 18 miesięcy.