Niektóre produkty, choć są bardzo smaczne, znacznie obciążają układ pokarmowy. W efekcie po ich zjedzeniu możemy czuć się ociężali, mieć wzdęcia i bóle brzucha. Jeśli często zauważasz u siebie te objawy, spróbuj diety lekkostrawnej. Sprawdź, na czym polega dieta lekkostrawna i które produkty spożywcze trzeba z niej wykluczyć.
Dieta lekkostrawna dla wsparcia układu pokarmowego
Dieta lekkostrawna, zwana również łatwostrawną, polega na wykluczeniu produktów, które mogą podrażniać układ pokarmowy. W diecie lekkostrawnej kluczową rolę odgrywają również odpowiednie techniki kulinarne, poprawiające strawność żywności. Jedną z tych technik jest gotowanie na parze.
Dieta łatwostrawna ma na celu odciążyć przewód pokarmowy lub chory narząd, złagodzić dolegliwości trawienne oraz ułatwić procesy trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.
Więcej informacji na temat prawidłowo zbilansowanej diety lekkostrawnej znajdziesz na stronie cateringu dietetycznego Maczfit: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-lekkostrawna-co-mozemy-jesc-zasady-i-produkty-dozwolone/.
Dieta lekkostrawna – jakich produktów należy unikać?
Jednym z najbardziej ciężkostrawnych produktów jest tłuste mięso poddane obróbce cieplnej (usmażeniu lub upieczeniu). Wrażliwemu układowi trawiennemu mogą zaszkodzić również wędzonki – zarówno wędzone mięsa, jak i ryby. Ciężkostrawne są także ryby w oleju i zalewie octowej.
W diecie lekkostrawnej wyklucza się wiele produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Produkty z błonnikiem, takie jak pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, ryż brązowy, makaron razowy, surowe warzywa i suszone owoce wolno się trawią i dłużej zalegają w żołądku. Obciążeniem dla wrażliwego układu pokarmowego mogą być również grzyby. Zawarta w nich chityna nie jest trawiona przez ludzki żołądek.
Wśród produktów ciężkostrawnych znajdują się także rośliny strączkowe (głównie fasola i groch). Strączki należą do potraw wzdymających, czyli powodujących wzdęcia i gazy. Oprócz roślin strączkowych produktami wzdymającym są: cebula, czosnek, kalafior i kapusta.
Na liście produktów ciężkostrawnych znajdziemy także:
- ostre przyprawy i marynaty,
- kawę i alkohol,
- ciasta z kremem na bazie śmietany,
- niektóre świeże owoce, takie jak gruszki, śliwki, czereśnie i agrest,
- orzechy,
- warzywa kapustne,
- żywność wysoko przetworzoną, w tym fast-food.
Zdrowa i smaczna dieta lekkostrawna
Odpowiednio ułożony jadłospis diety lekkostrawnej jest bardzo smaczny i pożywny. Źródłem błonnika w takiej diecie są przede wszystkim młode, delikatne warzywa, dojrzałe owoce, pieczywo pszenne i drobne kasze. Oprócz tego można jeść chude mięso i wędliny, chude ryby, gotowane jajka, chudy nabiał i zdrowe tłuszcze w formie olejów roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy itp.). Ze szczególną uwagą należy podchodzić do obróbki warzyw i owoców. Najlepiej wybierać surowe gatunki lub gotować je i rozdrabniać.
Masz ciągłe problemy trawienne i to nie tylko po spożyciu ciężkostrawnych produktów? Udaj się do lekarza. W odpowiednim zbilansowaniu jadłospisu diety lekkostrawnej pomoże także konsultacja z dietetykiem.