środa, 13 marca, 2024

Twoje dziecko boryka się z zaburzeniami odżywiania? – sprawdź, jak możesz mu pomóc

Obecnie żyjemy w czasach zdominowanych przez media społecznościowe. Wzorzec idealnej sylwetki jest tworzony w dużej mierze przez celebrytów, a podatność dzieci i młodzieży na wpływy tego rodzaju sprawia, że pragną one dążyć do niedoścignionego wzorca kosztem własnego zdrowia. Niezwykle często prowadzi to do powstania problemów natury psychologicznej, które mogą spowodować różnego rodzaju zaburzenia odżywiania. Jak radzić sobie z tym problemem z perspektywy rodzica?

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to niezwykle złożony problem, który często może nie być jednak widoczny na pierwszy rzut oka. Wczesna reakcja ma jednak duże znaczenie i może korzystnie wpłynąć na proces leczenia. W przypadku zauważenia zmiany diety, obsesji dotyczącej liczenia kalorii czy rodzaju spożywanych posiłków natychmiast należy zwrócić się po poradę lekarską. Uwagę należy zwrócić też na zaburzenia cyklu menstruacyjnego u nastolatek, negatywne ocenianie swojego ciała, a także podejrzenia związane z wywoływaniem wymiotów czy stosowania środków przeczyszczających.

Zachowania budzące podejrzenia to także noszenie ubrań zakrywających ciało, często deklaracje o posiłkach zjedzonych poza domem, rozpoczęcie bardzo intensywnych treningów czy jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia bez wyraźnego powodu. Warto pamiętać o tym, że najbardziej znana anoreksja nie jest jedynym zaburzeniem odżywiania. Wśród dzieci równie często zdarza się bulimia czy kompulsywne objadanie się.

W przypadku podejrzenia problemu należy przede wszystkim spokojnie rozmawiać i zachęcić do podjęcia leczenia. Bardzo ważne jest wsparcie – dziecko cierpiące na zaburzenia odżywiania potrzebuje zaufanej osoby, na którą może liczyć.

Pomoc specjalisty – czy warto po nią sięgnąć?

Mając świadomość, że dziecko cierpi na zaburzenia odżywiania, koniecznie należy skonsultować problem ze specjalistą. Najskuteczniejsze będzie objęcie rodziny całym systemem wsparcia, na który będzie składał się lekarz, psychiatra oraz psycholog. Choroba ma wpływ na całą rodzinę – komunikacja szwankuje, zakłócona jest rutyna wspólnych posiłków i dotychczasowe sposoby spędzania czasu wolnego. Pierwsze kroki można skierować do lekarza pierwszego kontaktu. Często jeszcze przed pierwszą wizytą u psychologa i psychiatry zaleci on dietę, którą można wprowadzić tymczasowo, w początkowym okresie leczenia. Może się ona składać chociażby ze smacznych drinków energetycznych Frebini, które znajdziecie na: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/frebini-energy-drink/.

zdrowe dla dziecka

Jak wspierać dziecko w leczeniu zaburzeń odżywiania?

Po rozpoczęciu terapii niezwykle ważne jest środowisko domowe, w którym przebywa na co dzień chorujące dziecko. Przede wszystkim warto promować zdrowy styl odżywiania – pomocne może okazać zmienianie nawyków wraz z całą rodziną. Dla dziecka ważne będzie wsparcie – podczas rozmów nie należy wypowiadać sądów oceniających. Istotne jest zrozumienie perspektywy osoby chorej.

Pomocne mogą być także praktyczne działania – chociażby przygotowanie pysznego śniadania do szkoły. Doskonałe przepisy można znaleźć pod na: https://weekendfm.pl/?n=94144. Psychologowie często zalecają podjęcie terapii rodzinnej – często problem jest bowiem zakorzeniony w systemie rodzinnym, w który wychowuje się dziecko. Odnalezienie przyczyny problemu może w znaczącym stopniu skrócić czas trwania procesu leczenia zaburzeń odżywiania.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl