Dieta bezglutenowa większości ludziom kojarzy się z wyrzeczeniami i niesmacznym jedzeniem, jest to oczywiście bardzo błędne myślenie. Takie przeświadczenie może wiązać się z tym, że na początku „wchodzenia” na rynek spożywczy produkty bezglutenowe były czymś nowym, ludzie uważali, że tradycyjne pieczywo jest najlepsze. Obecnie produkty te są coraz bardziej udoskonalane, dopracowywane, wszystko po to, aby w pełni zadowolić klienta.
Produkty bezglutenowe są zamiennikami praktycznie wszystkich produktów posiadających gluten. Osoby na diecie bezglutenowej na sklepowych półkach mogą znaleźć szeroką gamę produktów bez glutenu, są to ciastka, ciasteczka, żelki, przekąski bezglutenowe, mąki bezglutenowe, chleby bezglutenowe i wiele wiele innych. Nawet dodatki do ciast występują w wersji bez glutenu. Można również znaleźć gotowe mixy chlebowe oraz mixy do wypieku ciast. Dlatego osoby cierpiące na dolegliwości związane ze spożyciem glutenu nie powinny obawiać się, że pieczywo bezglutenowe czy inne produkty spożywcze nie będą im smakować.
Na rynku spożywczym, w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach internetowych można znaleźć szeroką ofertę produktów bez glutenu. Osoby początkujące, rozpoczynające swoją „drogę” z jedzeniem bez glutenu i zdrową żywnością czasami zastanawiają się jak odróżnić tradycyjny chleb od tego bezglutenowego, jest to bardzo proste. Produkty bezglutenowe na swoich opakowaniach posiadają charakterystyczny znak przekreślonego kłosa co dla konsumenta jest gwarancją braku zawartości glutenu w danym produkcie. Bardzo często również na przodzie opakowania jest napisane, że chleb czy coś innego jest bezglutenowe.
W składzie produktów bezglutenowych również zawarta jest informacja, że mąki z których został wypieczony chleb są bez glutenu.
Które mąki nie zawierają glutenu?
Najczęstsze mąki, które są dodawane do wypieków bezglutenowych to mąki z amarantusa, gryczane, ryżowe. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie mąki z natury są bezglutenowe.
Produkty bez glutenu, chleby bezglutenowe czy słodycze najlepiej szukać w supermarketach na działach ze zdrową żywnością lub udać się do typowego sklepu z produktami bezglutenowymi i zdrową żywnością (tam też zazwyczaj jest większy wybór chociażby w chlebach, bułkach i słodkich wypiekach). Bardzo istotne jest to aby mieć pewność, że produkty który kupujemy pochodzi z certyfikowanej produkcji i nie jest zanieczyszczony glutenem