środa, 28 sierpnia, 2024

Papryka – królowa węgierskiej kuchni

Mówiąc i myśląc o kraju, jakim są Węgry, nasze pierwsze skojarzenie to papryka. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie ta przyprawa decyduje o głębi smaku większości węgierskich dań na gorąco. Jak można przeczytać w niektórych przewodnikach po Węgrzech, tamtejsi kuchmistrzowie znają blisko 100 różnych gatunków i odmian papryki.

To dość osobliwy fakt, biorąc pod uwagę te jej rodzaje, które są znane i używane w naszym kraju. W błędzie jest jednak ten, kto sądzi, że przyprawa ta od zawsze towarzyszyła węgierskim daniom i potrawom. Otóż papryka przybyła na obszary dzisiejszych Węgier dopiero w XIX wieku.

Było to spowodowane faktem, iż w związku z trwającymi wówczas wojnami zaprzestano transportu pieprzu na tereny zamieszkałe przez Madziarów. Zaczęto więc poszukiwać takiej przyprawy, która zastąpiłaby pieprz a jednocześnie nadała potrawom odpowiedniego smaku i aromatu. Od tamtego czasu papryka na dobre zagościła w węgierskiej kuchni i po dziś dzień odgrywa w niej ważną rolę. Dzięki papryce dania tamtejszej kuchni są nie tylko bardziej wyraziste w swoim smaku, ale również nadają jej bardzo przyjemny wygląd.

Przykładów na węgierskie specjały, w których to właśnie papryka odgrywa istotne znaczenie, jest sporo. Są to głównie dania na ciepło, takie jak chociażby wizytówka węgierskiej sztuki kulinarnej, czyli gulasz. Dzięki zastosowaniu w nim papryki, potrawa ta staje się nie tylko smaczniejsza, ale również zyskuje ona na swojej estetyce, przyjmując czerwoną barwę. Warzywo to dodaje się także do innej słynnej węgierskiej potrawy, jaką jest leczo. To proste, ale wyraziste w smaku danie mięsne można znaleźć w menu niemal każdej węgierskiej restauracji.

Nieco papryki znajdziemy również w daniu, jakim jest tradycyjna węgierska zupa rybna

Połączona z cebulą, pomidorami oraz kilkoma rodzajami mięsa ryb słodkowodnych, podkreśla unikalność zupy. Najczęściej możemy ją spotkać serwowaną wprost z żeliwnego kociołka. Węgrzy używają tego typu naczyń do przyrządzania większości dań. Uważają oni, że nic tak nie smakuje jak bardzo gorące, lekko pyrkające danie z kociołka, które nie tylko rozgrzewa, ale również podkreśla aromat serwowanej potrawy. Przyprawa ta znajduje też swoje zastosowanie w wędliniarstwie. Można ją znaleźć w najbardziej znanej węgierskiej wędlinie, jaką jest salami.

Wbrew powszechnej opinii, w kuchni węgierskiej nie króluje jednak ostra odmiana papryki. Węgierscy kuchmistrzowie używają głównie łagodnych jej rodzajów. Najczęściej jest to tak zwana papryka czereśniowa, która tworzy wraz z równie często używanymi: cebulą i pomidorami, bardzo ciekawą kompozycję smakową. Najczęściej używane przez węgierskich kuchmistrzów postacie papryki to pasta, papryka sproszkowana (mielona) oraz przecier paprykowy.

Zobacz więcej na parze:

Na Parze.pl